האם מתאים לכם לאמץ כלב?

אימוץ כלב הוא מעשה טוב הדורש הסתגלות ומחויבות. יותר ויותר מחקרים מראים כי אנשים מבוגרים המטפלים בחיות מחמד נהנים מחיים טובים ובריאים יותר מבחינה חברתית ונפשית.  הסיבות הן די ברורות- הטיפול בכלבים מפחית דיכאון, מסייע בהורדת לחץ דם,  ומפיג את הבדידות– לא סתם אומרים שהכלב הוא חברו הטוב של האדם – וזה תקף לכל גיל.

בדקו את עצמכם- האם מתאים לכם לאמץ כלב?

יחד עם הכיף והריגוש של הוספת חבר חדש למשפחה, חשוב לזכור שהאימוץ כולל גם דברים פחות נעימים כמו הסתגלות לנביחות, הצורך לנקות את הבית בתדירות גבוהה, יציאה לטיולים מרובים עם הכלב ובאופן כללי שינוי בהתנהלות היום יומית של הבית. ככל שמתבגרים גם כך יש שינויים והסתגלות לאורח חיים חדש ולכן חשוב שתחליטו מראש אם אתם מוכנים שכלב יהיה חלק מהשינוי הזה. שינוי, אגב, הוא לא רק לרעה- הליכות יכולות לעשות לכם טוב, פתאום תגלו שכיף לכם לשחק איתו בפארק במקום לשבת על ספסל לבדכם והנוכחות של חבר פרוותי שאוהב ליטופים ולהתכרבל יכולה להיות מפתיעה בהתחלה אבל בהחלט נעימה..

מה שמתאים לכם, לאו דווקא  יתאים לו

כשאדם מבוגר מאמץ כלב, הוא רוצה שהכלב יארח לו חברה וישתלב באורח החיים שלו. לדוגמא, אם המאמץ הוא אדם מבוגר אך פעיל ויוצא הרבה מהבית, כדאי שיאמץ כלב אנרגטי , כזה שייהנה מהרבה זמן בחוץ. אך אם מדובר באדם מבוגר שממעט לצאת הרי שיתאים לו כלב רגוע ונינוח יותר שלא דורש יותר מדי טיולים וזמן משחק.. בכדי שהכלב לא יהפוך למעמסה עליכם, וודאו שאתם אכן מאמצים כלב שמתאים לצרכים היום יומיים שלכם ולהתנהלות  הביתית שלכם בכדי שלא אתם ולא הוא תסבלו.

אל תשליכיני לעת זקנה

קשה לעמוד בפיתוי של גור קטן ולקקני המסתכל עליכם בעיניים גדולות. באימוץ כזה המשפחה המאמצת מקבלת על עצמה אחריות גדולה הכרוכה באילוף והקניית הרגלים שיכולים לקחת זמן רב, ובזמן הזה לספוג הרס כמו אכילת בגדים, נעליים, עשיית צרכים בבית ועוד… לאנשים מבוגרים יש פחות כוח  להשקיע זמן ומאמץ באילוף גור, לכן ההמלצה היא לאמץ כלב בוגר שחונך לעשיית צרכים מחוץ לבית. הכלבים הבוגרים לרוב מחכים תקופה ארוכה לאימוץ, כך שלאמץ אותם היא מצווה בפני עצמה.

לדאוג לעוד מישהו מלבדכם

אימוץ כלב היא דרך נהדרת להפיג את הבדידות ולמלא את הבית בשמחה חיים. אבל חשוב לזכור שגם כלבים, כמו בני האדם, מזדקנים ומפתחים מחלות ובעיות גופניות. הם נזקקים לטיפול רפואי, אוכל מיוחד ואף לתרופות שעולות לפעמים לא מעט כסף. לכן, חשוב טרם האימוץ לברר האם אותו הכלב סובל או מועד לסבול ממחלות וקשיים בעתיד. במידה וכן, יש להחליט האם יש להם את היכולת הנפשית והכלכלית לטפל בכלב חולה.

סוף מעשה במחשבה תחילה אימוץ כלב עבור משפחות ויחידים הוא הליך קל ופשוט, אך לאנשים מבוגרים האימוץ מצריך הרבה מחשבה מקדימה ובדיקת התאמה בין הכלב ובין המאמץ. החלטתם שאתם רוצים כלב? שאתם מוכנים לכך? אמצו כלב קטן או בינוני בעל אופי נוח ופרווה קצרה, לאחר התייעצות עם גורם כמו מאלף כלבים, בעל חנות חיות או וטרינר. אם יש לכם אפשרות שמשו כמשפחת אומנה לפני שאתם ממהרים לאמץ בכדי לראות אם זה מתאים לכם.

על הכותב:
עמיחי בוסקילה
מאלף כלבים ובעל חנות החיות “פט סטורי”
https://www.facebook.com/PetStoryIL/

המידע מוגש באדיבות חנות חיות: פט סטוריבוטיק כלבים וחתולים במרכז רימון, קרית אונו 

5/5

אהבת את המאמר?

שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שלח לוואטס אפ
שיתוף ב email
שלח למייל
שיתוף ב print
הדפס

השאר תגובה

דילוג לתוכן